Japonská móda: Visual Kei a Oshare Kei

29. ledna 2010 v 12:49 | Hikari-chaaan X3 |  *Japonsko
Co je vlastně Visual kei? Jde o styl, který je spojován s J- Rockem a soustřeďuje se na vzhled a styl.Víc než o písničky jde o to co nejvíc šokovat.
Spousta členů ve Visual kei se převlíká do kostýmů různých postav z anime a mangy (cosplay) a dává si podle nich jména nebo přezdívky.
Například Alice Nine (Arisu, Alice9) - jejich jméno vzniklo podle legendární knížky Alenka v říši dívů, anglicky tedy Alice in Wonderland.

Členové Visual Kei skupin většinou nosí nápadný makeup a tvarují své účesy do neobvyklých a dramatických podob a nosí propracované kostýmy. Ačkoliv většina Visual Kei hudebníků jsou muži, tak nosí oblečení, které by se dalo považovat za dámské. Součástí Visual Kei je styl známý jako Gothic lolita a je myslím jasné čím se inspiruje. Je typický černým oblečením a až téměř bílým makeupem. Gothic lolita se stal populární v roce 2000 a v roce 2002 už byl hlavním módním trendem mladých v Japonsku.

Hodně z těchto členů se zžeňšťuje, například takový Mana (Malice Mizer, Moi Dix Mois). Jeho styl alá gothic lolita zná snad každý. Ale většinou to bývá spíše pro sérii určitých fotek.
Například takový Gackt napodobuje Clouda/Tiduse (stále se neví, ale oni jsou si dost podobní tak je to jedno) nebo Squalla z herní série Final Fantasy.
Za zakladetele Visual kei se považují X - Japan a bylo to cca v osmdesátých letech.
Postupem času samozřejmě vznikali odvětví Visual kei a nejznámějším je asi Oshare kei.
Oshare kei je dá se říct opak Visual Kei. zatímco ve Visual Kei jsou texty většinou smutné, dramatické - v Oshare kei je tomu naopak a texty bývají veselé. Stejně tak barvy - bývají pastelové, veselé, barevné - přesný opak Visual Kei.

Dělení Visual Kei:

Kote-Kote Kei

Vzhled Kote-Kote kei je velmi temný. Toto rozdělení je nejběžnější mezi skupinami, které zažívaly největší slávu v 90. letech. Účesy jsou velmi extravagantní, často složeny z mnoha barev jako červená, fialová, modrá, oranžová atd. Kostýmy jsou z kůže nebo latexu, korzetů, punčoch a krajek, boty na vysokých platformách a spoustu dalších doplňků jako glamour šátky, rukavice, šperky (prsteny, náušnice, atd.) a klobouky. Výrazný make-up je tvořen bílými rty a zvýrazněným líčením očí, zejména černou barvou. Celkový vzhled vytváří skoro groteskním dojmem, zato velmi zajímavým.

Skupiny: Due le Quartz, Madeth Gray'll, Syndrome, The mule, Vidoll, Metis gretel, Phantasmagoria, Baiser...

Angura Kei

Tento termín pochází z underground kapel které jsou hodně ovlivněné japonskou kulturou, nosí jednoduché, tradiční japonské (často zastaralé) šaty, kimona, školní uniformy a černou a bílou barvu. Cílem těchto kapel je vytvořit něco maximálně japonského s minimálním vlivem zahraničí.

Skupiny: Kaggra, Guruguru Eikagan, Inugami Circus Dan, Onmyouza, Birushana,...
Oshare Kei

Toto označení patří ke kapelám s veselejší hudbou. Nepoužívají mnoho make-upu a celkový vzhled je veselejší a barevnější, mají mnohem dekorativnější styl. Tyto kapely mají velký úspěch. Většinou zpívají o lásce a o každodenních věcech.

Skupiny: Aile, Antic Café, Ayabie, TINC, HenzeL, Teddy,...
Eroguro Kei

Slovo "eroguro" je spojení slov "erotický a groteskní" (erotic a grotescue), make-up muzikantů je více výrazný a bizárnější a zároveň agresivní. Oděv může být obyčejné triko, šaty či oblek nebo propracované roztrhané oblečení, které je velmi běžné. Styl se inspiruje především temnou atmosférou - dark image a horory.

Skupiny: Dir en Grey, Cali Gari, Kagerou, D´espairsRay,...
White Kei

I když to není módní styl, ale zahrnuje všechny kapely, které přímo nejsou Visual Kei, ale jistým způsobem se zde hudebně řadí.

Například: L'Arc ~ en ~ Ciel (j-rock), Gackt (j-pop nebo j-rock),...

Pár dalších pictů na závěr:


 

18 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 ingrid ingrid | 19. května 2012 v 8:37 | Reagovat

A co jsou -OZ-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama